Privez Šibje v Dokležovju

Print Friendly, PDF & Email

Na obrežju Mure, pri dokležovskem mostu, se nahaja privez čolnov Šibje. Na tem mestu je postavljeno tudi obeležje, posvečeno Sv. Nikolaju, zavetniku čolnarjev, brodarjev, mlinarjev, mornarjev in popotnikov. Nedaleč stran se nahaja še mejni kamen.

Privez Šibje ima pomembno zgodovinsko vrednost
Prvo čtivo zapisano v slovenskem jeziku naj bi tod z lesenim čolnom iz »prleške strani« švercal na »prekmursko« dokležovski župnik in čolnar Ivan Jerič (okrog leta 1917). Leta 1922 je bil tu postavljen prvi leseni most čez Muro, pred tem pa je vozil tod brod. Na lesenih kumpih se je vrtelo tudi mlinsko kolo.

Kip svetega Nikolaja, zavetnika čolnarjev
Ob reki Muri stoji kip Svetega Nikolaja oziroma Miklavža, ki je med drugim zavetnik brodarjev, čolnarjev, mlinarjev, mornarjev… Na pobudo člana Nikolaja Szepessyja ga je dalo postaviti Društvo čolnarjev Dokležovje.

Mejni kamen
Nedaleč stran se nahaja še ena zanimivost – mejni kamen med Kraljevino Ogrsko in avstrijsko deželo spodnjo Štajersko. Ob meji so bili v 19. stoletju postavljeni do 1 visoki kamni z napisom vladarja in letnico postavitve.
Reka Mura je bila v svojem delu toka dolga stoletja meja med Kraljevino Ogrsko in avstrijsko deželo spodnjo Štajersko. Meja se je ob reki ustalila v 13. stoletju, vendar zaradi premikajočega se in razdeljenega toka, dolgo ni bila točno določena. Umetna nasutja in jezi, s katerimi so zemljiški gospodje varovali svojo zemljo, spreminjali smer glavne rečne struge in prebivalce obmejnih krajev zapletali v nenehne zemljiške spore, ki so dosegli vrhunec v 16. stoletju.
Kamnite mejnike so začeli postavljati v času Leopolda I. v 17. stoletju, vendar je šele leta 1755 Mariji Tereziji uspelo dokončno določiti mejo.   Ta je bila povezana z načrtom regulacije reke Mure. za območje med Dokležovjem in Dolnjo Bistrico sta načrt regulacije naredita geometer Zalske županije Janez Tomašič in cesarsko – kraljevi inženir Gotfrieg Totzauer leta 1799. Ob meji so bili postavljeni do 1 m visoki kamni  z napisom vladarja in letnico postavitve.
Manjši kamniti mejni s piramidastim zaključkom in rimsko številko so triangulacijski kamni.

Additional information

Kraji

Dokležovje, Občina Beltinci