Petanjski vrelci

Print Friendly, PDF & Email

Petanjci so vas, ki leži tik ob reki Muri. Večji del kraja se nahaja levo od Mure, manjši del pa seže desno, v smeri proti Radencem, kjer je ohranjenih več slatinskih vrelcev.

Voglerjev Petanjski vrelec
V preteklosti je bilo veliko izvirov mineralne vode tudi na levem bregu reke Mure, predvsem v Gornjih Petanjcih vse do Murskih Petrovcev, a se niso ohranili. Najbolj znan je Voglerjev »Petanjski vrelec«. Petanjski vrelec na desnem bregu Mure je 1883 začelo izkoriščati podjetje Petanjska slatina, po 2. svetovni vojni pa ga je prevzelo podjetje Radenska.
Tik ob Muri, v bližini petanjskega mostu, je vrelec bogat z minerali in ogljikovim dioksidom. Višek naravne mineralne vode se tam izliva v reko Muro in je videti kot ognjenordeč plaz.
Dostop do vrelca ni posebej označen. Z glavne ceste med Radenci in Petanjci pred mostom čez Muro zavijemo levo na kolovozno oziroma makadamsko cesto. Cesta nato vodi ob Muri in vas pripelje do ograjene hiške, ob kateri se nahaja črpalka, od tu pa manjša pot do Mure in neograjenega vrelca, ki se nahaja v gostem podrastju.
Negazirana slatina, ki ima precej močan okus po železu, teče po zemlji in ustvarja manjši a zelo slikoviti bazen ognjeno rdeče barve, od tukaj pa po žilah odteče v reko Muro.

Kdo so bili Voglerjevi?
Petanjski vrelec je bil od leta 1868 v lasti bogate družine Vogler, katere grobnica se nahaja na petanjskem pokopališču in izstopa že na daleč. Veleposestnika Josef in Hans Vogler, ki sta bivala v Radencih, sta bila lastnika Petanjske slatine, ki se je takrat imenovala Petanzer Saurebrunn. Domačini so vodo iz vrelcev v Petanjcih uporabljali že v 18. stoletju. Jožef Vogler, biolog, pedagog in politik iz Motvarjevcev, je dal narediti analize vode na Dunaju. Ta je pokazala visoko kakovost in veliko vsebnost mineralov ter ogljikovega dioksida. Vogler je zato v razvoj podjetja vložil lastno premoženje in steklenice Petanjske slatine so prišle leta 1883 na tržišče. Po njegovi smrti leta 1905 sta podjetje prevzela sinova Ivan in Josip Vogler. Slednji je kasneje podjetje predal hčerki in zetu Jožefu Toplaku. Pod njunim vodstvom je doživelo največji razcvet, a je bilo podjetje po letu 1945 nacionalizirano in priključeno k podjetju Radenska.

Prekmurski špricer
Radenska Petanjski vrelec se odlično meša s suhimi in polsuhimi vini ter je nepogrešljiva pri pripravi »špricerja«. »Špricer« je brizganec oziroma tradicionalna osvežilna pijača iz belega vina in mineralne vode oziroma po domače slatine. Pravi prekmurski špricer je sestavljen iz enega decilitra vina in decilitra mineralne vode Radenska iz vrelca Petanjci. V Prekmurju obstajajo ocenjevanja prekmurskih špricerjev, pogosto vas bo v gostiščih pozdravil napis – »Tü točimo prekmurski špricer«.

Additional information

Kraji

Občina Tišina, Petanjci