Moravske Toplice

Print Friendly, PDF & Email

Moravske Toplice so eden najbolj prepoznavnih zdraviliških krajev v Sloveniji. Poleg pestre izbire namestitvenih kapacitet z raznoliko wellness in spa ponudbo, bazenskimi kompleksi in raznovrstne kulinarične ponudbe je kraj dobro izhodišče za pohodništvo in kolesarstvo.

Ravninski in gričevnati del Moravskih Toplic

Moravske Toplice  se nahajajo pod južnimi vinorodnimi obronki Goričkega. Domačinom ta svet predstavlja prehod iz obdelanih polj, travnikov in logov v nižini v razgiban, gričevnati svet sadovnjakov, vinogradov in gozdov nad njo. Bližnji griči (prekmursko gorice) so porasli z vinogradi, med njimi pa najdemo številne vinske kleti grajene v panonskem stilu (iz ilovice in krite s slamo). Številne antične gomile pričajo o zgodnji poselitvi tega območja že v rimski dobi, pri čemer sta bila pomembna rodovitna zemlja in bližina vode.
Vas je bila v času turških vpadov (1587–1610) izropana in požgana. Zato so prebivalci spodnjega dela vasi bežali v zgornje dele, kjer je še danes več zaselkov z značilnimi imeni (Breg, Lešče, Brezje, Žgaline, Brzinšček, Gaj, Cuber, Rumičev Breg, Sepov Breg, Papičev Breg, Vinska Graba ipd.). Zgornji Moravci se nahajajo na sončnem slemenu, ki je od centra kraja oddaljen ca. 3 km. Osrednji del kraja pa predstavljajo Spodnji Moravci, ki se nahajajo ob regionalni cesti Martjanci-Dobrovnik.
Moravske Toplice so danes sedež istoimenske občine, ki vključuje 28 naselij s skupno ca. 5.900 prebivalci, med katerimi je 5 naselij na dvojezičnem območju ob državni meji z Madžarsko.

Nekoč Moravci, danes Moravske Toplice
Do leta 1983 se je naselje imenovalo Moravci, po tem letu pa so ga preimenovali v Moravske Toplice. Šele po odkritju termo mineralne vode se je začel živahnejši razvoj naselja, kar je  povezano s turizmom in storitvenimi dejavnostmi. Tako se je po letu 1963, prej kmečko naselje, razvilo v pomemben zdraviliški turistični kraj.

Ob iskanju nafte je nastal pravi zdraviliški raj
Po prvi svetovni vojni je Nafta Lendava naredila več raziskovalnih vrtin za iskanje nafte. Rojstvo Moravskih Toplic sega v leto 1960, ko so na takrat močvirnatem Bereku izvrtali vrtino do 1.417 m globine. Že prvo vrtanje je povzročilo prelivanje vroče, močno plinizirane vode. Ko pa so s svedrom prodrli do globine 1.184 m, pa se je začela erupcija termalne vode s temperaturo 65º C. Na podlagi strokovnega mnenja Zavoda za balneologijo v Rogaški Slatini je bila 5. septembra leta 1964 z odločbo razglašena termomineralna voda iz Moravskih Toplic za naravno zdravilno sredstvo. Glas o zdravilnosti vode se je začel širiti. Moravske Toplice so se že takoj uvrstile med vodilne slovenske terme in zasedajo to mesto še danes.
Zdravilišče Moravske Toplice obstajajo tako že od leta 1964, status zdravilišča so dobile leta 1981. Zdravilno sredstvo je hidrogen karbnonatna termomineralna vroča voda in žveplov peloid. Voda prihaja na dan iz globine 1.175 do 1.467 metrov, temperatura ob izviru je 72º C, v nestalni obliki je v njej prost in vezan ogljikov dioksid, ki se uporablja za kopalne kure.

Evangeličanska cerkev

Sredi vasi se nahaja zanimiva evangeličanska cerkev Dobrega pastirja Jezusa Moravske Toplice, pred njo pa Park prekmurske reformacije s klopco ljubezni in citatom Geze Erniše. Več o cerkvi – Evangeličanska cerkev Dobrega pastirja Jezusa Moravske Toplice

Naše priporočilo za PRENOČITEV: Panonska vas (Tešanovci)

Additional information

Kraji

Moravske Toplice, Občina Moravske Toplice