Skozi Petanjce, večji ravninski kraj ob reki Muri, vodi zanimiva pohodna Keplerjeva zvezdna pot. Ob ca. 9,5 km dolgi poti spoznamo številne zanimivosti, med drugim tudi zakaj je dobila ime po znanem astronomu in matematiku.
Keplerjeva zvezdna pot se začne pri Vrtu spominov in tovarištva
Krožno pot lahko začnete pri Vrtu spominov in tovarištva (Vrt), kjer lahko pustite avto in si ga ogledate. Od tod vodi pohodna pot po poljski poti in nasipu do reke Mure (mimo poligona za paintball) in ob Muri do petanjskega mostu. Za vmesni prehod do reke Mure sledite markacijam Pomurske planinske poti, ki prav v tem delu poti sovpada s Keplerjevo zvezdno potjo in je dobro označena. Lahko pa od Vrta nadaljujete ravno in na prvem križišču cest zavijete desno in nadaljujete pot do Mure skozi del vasi, mimo kapele sv. Florijana in nekdanje graščine. Od mostu nadaljujete po poljski poti do Zatona in nazaj do Vrta skozi vas.
Pot poteka po urejeni makadamski cesti, deloma po nasipu, ob Muri je ponekod pesek, v vasi pa po asfaltnih pločnikih. Pot je v naravi delno označena, sledite lahko tudi markacijam Pomurske planinske poti, ki je dobro označena.
Tukaj je svoje zatočišče našel Kepler
Pohodna pot je poimenovana po svetovno znanem astronomu, astrologu in matematiku Johannesu Keplerju (1571-1630), ki se je v obdobju protireformacije (1598) skupaj s profesorskimi tovariši iz graške univerze, zatekel v takratni Nadasdyjev grad na Petanjcih. Slednji je bil zatočišče protestantom iz Kranjske dežele in Avstrije v obdobju protireformacije. Graščina se je nekoč nahajala blizu Vrta spominov in tovarištva, zato so mu v njem postavili spominsko ploščo. Vrt spominov in tovarištva je vključen v mednarodno kolesarsko pot »Povežimo nekoč skupni cerkveni prostor Puconci- Bad-Radkersburg«, na kar opozarja tudi posebna informativna tabla ob vhodu.
Zanimivosti ob poti:
- Vrt spominov in tovarištva, spominski kraj in botanična zbirka številnih dreves in grmovnic, več o vrtu Vrt spominov in tovarištva (Petanjci)
- pred Vrtom se nahaja kapelica, ki sta jo postavili družini Šiftar in Debelak po koncu 1. svetovne vojne, ko sta se prijatelja, sorodnika in soborca srečno vrnila iz prve svetovne morije v 20. stoletju, v spomin vsem padlim sovaščanom v tej vojni. Plošči z njihovimi imeni je bila po koncu 2. svetovne vojne dodana še tudi spominska plošča z imeni vseh vaščanov, ki so padli in umrli v 2. svetovni vojni.
- kapela sv. Florjana, ki je najstarejša kapela v tišinski župniji. Prvotno kapelo je leta 1756 dala sezidati pobožna vdova petanjskega grofa Nádasdya. Leta 1900 so jo porušili, leta 1902 pa na novo zgradili, takšno podobo je ohranila vse do danes.
- manjši dvorec grofa Bátthyany iz 18. stoletja oziroma kar je od njega ostalo. Dvorec predstavlja tipičen primer podeželskega pritličnega baročnega dvorca panonske pokrajine. Na dvorišču bi naj nekdaj bil tudi Klasingerjev slatinski vrelec, ki ga je izkoriščalo graščinsko posestvo.
- most, ki povezuje Petanjce z Radenci. Pred vojno je Mura na Petanjcih poganjala dva brežna in en plavajoči mlin, danes pa žal od njih več ni sledu. Most je bil zgrajen leta 1940 (drugi ob sicer slabem v Veržeju), a ga je leto kasneje ob prihodu nemške okupacijske vojske razstrelila takratna jugoslovanska vojska. Po vojni je bil obnovljen.
- Zaton. Petanjci se nahajajo ob reki Muri in njenih mrtvicah, ki je znano po pestrem živalskem in rastlinskem svetu. Za Zaton so značilne vodne leče, v spomladanskem času, v času parjenja žab pa tudi plavčki. Več o Zatonu – Zaton (Petanjci)
- na petanjskem pokopališču je že na daleč vidna nagrobna kapela družine Vogler zgrajena okrog leta 1905. Voglerjeva veleposestniška družina je živela v Radencih in ni imela večjih posesti na Petanjcih, v lasti pa je imela petanjski vrelec in je veljala za eno najbogatejših družin v Prekmurju, ki so ji po drugi svetovni vojni premoženje zasegli in nacionalizirali, brata Vogler, ki sta nadaljevala očetov posel s slatino pa sta bila obsojena na smrtno kazen s streljanjem. približno 9,5 kilometrov. Več o petanjskih slatinskih izvirih – Petanjski vrelci. približno 2 uri. pri Vrtu spominov in tovarištva ali pri pokopališču čez cesto.