Additional information
Kraji | Krašči, Občina Cankova |
---|
Ledavsko jezero, velik akumulacijski zadrževalnik, ki je bil zgrajen zaradi zagotavljanja poplavne varnosti nižje ležečih krajev ob reki Ledavi, je danes prava oaza miru. Ob njem so našle svoje domovanje številne živalske vrste, pestro pa je tudi rastlinstvo. Okrog jezera vodi 8 km dolga pohodna Bernardina pot, ob kateri spoznate jezero in njeno slikovito okolico.
Akumulacijsko Ledavsko jezero
Ledavsko jezero je umetno akumulacijsko jezero na reki Ledavi, na območju vasi Ropoča in Krašči. Domačini ga imenujejo tudi Kraško jezero, a ni povezano s kraškimi pojavi, kot bi morda na hitro sklepali, ampak je dobilo ime po naselju Krašči, v okolici katerega se nahaja. Nastalo je ob koncu 70-ih let 20. stoletja z zajezitvijo reke Ledave za potrebe regulacije njenega toka, saj je ta v svojem spodnjem toku prej pogosto poplavljala po Ravenskem, ob najhujših poplavah pa je bilo v Murski Soboti več kot pol metra vode. Vode Ledave in potoka Lukaj so zajezene s pregrado visoko 10 m. Njegova površina meri 218 ha, stalno zalitih pa je v povprečju 130 ha površin. Globina vode je ca. 6 m in se zmanjšuje, saj Ledava prinaša ogromno mulja iz okoliških njiv.
Pestro rastlinstvo in živalstvo ob Ledavskem jezeru
Nepoplavljeni severni del predstavlja močno zaraščen del (vrbje, trnje, rogoz) in travniški del, ki mu domačini pravijo Đurdan. Jezero in travnik nad njim sta prepoznana kot naravni vrednoti državnega pomena, saj so se z zajezitvijo voda razvila mokrišča, obvodna in vodna življenjska okolja, kjer živi veliko redkih in ogroženih rastlinskih in živalskih vrst. Jezero je privlačno za opazovanje ptic, ob njem gnezdi 25 različnih vrst ptičev. Zaradi varovanja ptic vožnja s čolni in surfi ni zaželena. Jezero je bogato z ribami in dvoživkami, ekosistem odgovarja tudi vidram. Posebnost so tudi kačji pastirji, ki jih tukaj najdemo kar 44 različnih vrst. Ob sprehodu ob jezeru lahko srečamo jelene, srne in divje zajce, vodno površino pa so naselili labodi.
Zanimivost: mlečni zob dinoterja
V bližini jezera so v opuščenem peskokopu leta 1993 izkopali mlečni zob dinoterja, ki je bil prednik mastodonta, ta pa današnjega slona. Zob hranijo v Prirodoslovem muzeju v Ljubljani.
Ribolov
Jezero je zelo priljubljeno za ribolov.
Možnost ribolova: ameriški somič, amur, babuška, bolen, klen, koreselj, krap, linj, ostriž, ploščič, rdečeoka, rdečeperka, smuč, som, ščuka, zelenika.
Bernardina pohodna pot
Okoli jezera vodi pohodna pot – Bernardina pot, poimenovana po domačinki biologinji mag. Bernardi Novak, ki je raziskovala rastlinski in živalski svet v Goričkem.
Več o poti: Bernardina pot okrog Ledavskega jezera
ob jv obali jezera.
Naše priporočilo za PRENOČITEV: Penzion Ajda (Cankova)
Naše priporočilo GOSTINSKE PONUDBE: Gostilna Ajda (Cankova)
Kraji | Krašči, Občina Cankova |
---|